הסטוריה ושביל ישראל

 

היסטוריה

 

פיליפ הרשברג נולד בפולין בשנת 1908. נעוריו עברו בחווה החקלאית של דודו, ובהגיעו לבגרות נשלח לאקדמיה לקציני פרשים של הצבא הפולני. בשנת 1932 עלה פיליפ לארץ ישראל ועבד כפועל בניין בתל-אביב במשך כשנה. לאחר מכן החליף מקצוע והפך לעגלון. מאוחר יותר ניהל את משק אטינגר בפתח תקווה, ולבסוף בשנת 1936 עבר לנהל את משק "פטר" בגדרה, שנחשב למשק החקלאי המודרני ביותר בארץ. עם הגיעו לגדרה גויס להגנה, שירת במסגרת "הנוטרים" ועם פרוץ מלחמת העולם השניה, גויס למחלקה הגרמנית של הפלמ"ח.

במסגרת הפלמ"ח ובזכות חזותו הסלאבית, נשלח פיליפ כמרגל מטעם ההגנה והבריטים לתוך גרמניה. לאחר תום מלחמת העולם, השתתף בפעולות המחלקה הגרמנית בגרמניה. פעולות שנודעו גם בשם פעולות "הנוקמים". בין מלחמת העולם למלחמת העצמאות גוייס לשירות הידיעות של ההגנה (הש"י) ושימש כאיש קישור לערביי הסביבה. במלחמת העצמאות שימש כסגן מפקד פלוגת הפרשים של חטיבת גבעתי, וכאחראי על אספקת המזון לסוסים ו"גיוסם" לצה"ל. עם סיום המלחמה נשלח מטעם מוסדות המדינה עם שני שותפיו לעבד שטחים נרחבים, בני עשרות אלפי דונמים, שעמדו שוממים.

על רקע זה קמה "חוות פיליפ" בשנת 1950. החווה כיום מהווה שריד לאדמות אותן עיבד פיליפ בשנות

שביל ישראל

 

שביל ישראל, המתחיל בדן ומסתיים באילת, הוא דרך נפלאה להכיר את ארצנו היפהפיה. השביל עובר לאורך נחל אדוריים, למרגלות תל קשת, תל נג''ילה ובשמורת פורה.

בחוות פיליפ אנו מארחים ללינת לילה על המדשאה שביליסטים צעירים וצעירים ברוחם מהארץ ומחו"ל.

החנות והשרותים בחווה עומדים לרשות המטיילים.

 

ההיסטוריה של ישראל 1948

למידע נוסף כנסו לפורום שביל ישראל שכתובתו: